HD Ip Kamera Sistemleri


ip kamera sistemleri

ip kamera sistemleri

Ip Kamera Sistemleri

HD teknolojisi ve ip kameralar mükemmel uyum içinde çalışmaktadır.

IP Kamera üreticileri , IP kamera sistemleri için doğru kamerayı seçmenize yardımcı olmak üzere ürün özellikleri yazarak size bilgi sağlar. Ama, önemli olan özellikleri nelerdir? Bu makale önemli olan ip kamera özelliklerini inceler ve satıcılar tarafından aldatmanızı önlemek içindir, çözünürlük, minimum ışık hassasiyeti, lens, WDR, sinyal gürültü, gibi şeyler yer alıyor.

Kamera özellikleri her IP kamera sistemi için yapılacak olan uygulamaya bağlıdır. Eğer kamera dışarıda ve karanlık alanda kullanmak  istiyorsanız, o zaman düşük ışık özellikleri önemlidir. Yalnızca iç mekanlarda IP kamera kullanıyorsanız, geniş bir görüş açısı elde etmelisiniz ne kadar geniş olursa o kadar fazla alan çekebilir. Burada önemli olan özellikleri gözden geçirilmesidir.

ÇÖZÜNÜRLÜK

Bu önemli bir özelliğidir. Eskiden bu TV satır (tvline) ölçüeri çözünürlüğü analiz etmek için bir televizyon test deseni kullanılmaktaydı. Günümüzde çözünürlüğü genellikle sensör veya yatay ve dikey piksel piksel sayısı ile tanımlanır. Pazarlamacılar terim olarak “HD” ve “720p” veya “1080p” ve en son “4K” kullanılır. Bu sıradan bir kullanıcı için çok kafa karıştırıcı olabilir. İşte terimlerin ne anlama geldiği:

Megapiksel Kamera: Bu sensör 1 milyon piksele sahip herhangi bir kamera için kullanılan genel bir terimdir. 1 megapiksel çözünürlük üzerinde olan birçok kamera vardır. Örneğin, 2.0, 3.0, 5, 8, 10 ve daha yüksek megapiksel kameralar vardır. Piksel yatay ve dikey piksel matris içinde düzenlenir. Yatay ve dikey piksel arasındaki ilişkiye en boy oranı denir. 4:3 ya da 16:9 (geniş): (yatay oranı dikey) boy oranı genellikle 16:9 dır. Örneğin bazı Sony kameralar da 1.2 Megapiksel sensör 1280 yatay piksel ve 1024 dikey piksel vardır. en boy oranı 1.24 veya 4/3 oranında (1.3) yakın 1280/1024 olduğunu. 2 megapiksel dome kamera 1920 x 1080 piksel vardır ve en-boy oranı 16:9. En son sensörler (4K çözünürlük özellik olanlar) sinema piyasasında kullanılan çok geniş biçimlere benzer farklı boy oranları var.

HD Kamera: Bu bir pazarlama terimidir daha fazla bir 720p, 960p veya 1080p tipi HD kamera olarak tanımlanır. Bu tanım güvenlik kamera pazarının kullandığı ve tamamen kafa karıştırıcı olabilir. Eski günlerde, televizyon başına sadece 525 yatay tarama çizgiler vardı. Bu gerçek çözünürlük değildir, ama bir CRT (katot ışın tüpü) bir elektron demetinin oldukça fiziksel taramaları olduğundan öyle olmuştur. Bir çerçeve içinde yatay çizgilerin sayısı iki alan (alan başına 262.5 hat) oluşuyordu. alanlar geçmeli, bu yüzden biz titreşimi görmeyiz.

Bugün 720p ,720 yatay çizgi anlamına gelmektedir. “p” satır aşamalı olduğunu gösterir. 720p, 525 satır yerine 720 satır içeren kare başına tarama vardır. 1080p HD kamera en az 1080 yatay çizgi vardır.

720p kameralarda genellikle en az 1,0 megapiksel bir sensör vardır. Piksel çözünürlük  1280×1024, ya da  1280 x 800 olabilir.
1080p kameralar en az 2 megapiksel sensörü vardır ve daha yüksek çözünürlüklü olmasına karşın “HD kamera” olarak kabul edilir.

4K Kamera: Bu genellikle çözünürlük 8 megapiksellik bir kamerayı ifade eder. Yaklaşık 4.000 yatay piksel vardır. televizyon endüstrisinin tanımları ve güvenlik kamerası pazarı arasında bazı farklar vardır. dikey ve yatay piksel sayısı ve en boy oranı farklı tanımlanmıştır. Örneğin Sony, yeni kameralar 60 fps hızında çalışır ve Dijital Sinema ile uygundur 4096 H x 2160 V piksel bir sensör vardır . Dijital Kamera Fotoğraf makineleri (Ultra HD olarak adlandırılır) 30 fps’ye kadar çalışır 3840 x 2160 ile çalışır. Pazarlamacılar tüm bu kameralar için “4K” diyor.

resolution comparision_ssÇözünürlük Etkileyen Diğer Etkenler:
Bir kameranın çözünürlüğünü lens ,elektronik devreleri ve sensör tarafından tanımlanır. Bazen ucuz megapiksel IP kameralar dikkatli olmak gereklidir sensör megapiksel olabilir, ancak mercek plastik olabilir ve sonuç çok düşük kaliteli bir görüntüdür.

Minimum Aydınlatma (veya Düşük Işık Hassasiyeti)

Minimum aydınlatılan yerlerde IP kamera makul bir görüntü sağlar, düşük ışık seviyelerinde efektif çalışır. Bu özellik lux olarak ölçülür ve Bu çok öznel olabilir. Bunun önemli bir görüntü özelliği olduğunu düşünüyorum. Gördüğünüz düşük ışık seviyesinde görüntü sadece karanlık ve aynı zamanda çok gürültülü (parazitli) olabilir.
düşük ışık seviyesinde yükseltici özellikleri çok sıkı çalıştığında video görüntüsünü olumsuz etkiler ve gürültü oluşabilir. Bu gürültü (S / N) oranının sinyali olarak adlandırılır. Daha iyi üreticileri de amplifikatör çalışmak zorunda ne kadar zor bir ölçüsüdür sinyal (IRE), göreli düzeyini içerir. bir IRE sinyalinin% 50 alıyor 50 ° C’de çalışırken, IRE sensör devrelerinden sinyalin yüzde 30 alıyor 30 çalışan bir kamera örneğin. düşük sayı, sert amplifikatör Görüldüğü böylece sinyalini arttırmak için çalışmak zorunda. Sinyal seviyesi çok düşük olduğunda ortaya çıkan video çok gürültülü bakabilirsiniz böylece gürültü seviyesi sinyali % 20 gibi yüksek olabilir.

Minimum ışık seviyesi de kare oranı ile ilgilidir deklanşör hızı ile etkilenir. Uzun deklanşör açık kalma süresi sayesinde daha fazla ışık sensöre ulaşabilir. (frame)Kare hızı düşük deklanşör uzun süre açık kalır. Genelde çok düşük asgari aydınlatma ile çalışabilir (0.0001 lux) bazı kameraların özellikleri vardır, ancak bu 0.5 sn çekim hızı ölçülür bu 2 fps maksimum kare hızı demektir.
Minimum aydınlatma seviyesi mercek tarafından belirlenir. Daha fazla ışık içinden geçmesine izin verir.

Lens: Birçok IP kamera bir lens ile birlikte geliyor. lens görmek istediğiniz alanı çerçeve olarak sağlar. Örneğin, bir geniş açı lens (daha fazla büyütme ile) dar açı objektif uzakta bir alanı görmek için kullanılabilir yada geniş açı küçük bir oda görüntülemek için kullanılabilir. Lens ayrıca minimum aydınlatma, kare hızı ve çözünürlük gibi diğer bazı özellikleri etkileyebilir. IP kamera bir lens içermiyorsa, genellikle standart bir tür CS (veya C) montaj özelliği içerir, bu nedenle çeşitli üçüncü parti lensler kullanabilirsiniz.
ccd-vs-cmos-cmos-camera-sensorObjektif açısı: Mercek mm (milimetre) ile ölçülür. Sayı düşük oldukça görüş açısı geniş olmaktadır. 50 mm lens yaklaşık 5.5 derecelik bir açı sahipken 2 mm lens yaklaşık 110 derecelik bir açı olabilir. Lensin açısı sensörün büyüklüğü ve lens ile sensörün arasındaki mesafesine bağlıdır. Mercek açısı sizin uygulamanıza bağlıdır.

Objektif ışık kapasitesi: lens f-sayı ışık lens ile nasıl aktarıldığını iyi gösterir. F1.2 bir f-numarası ile bir kamera f2.0 objektife sahip birden fazla ışık geçebilir. f-sayısı da asgari aydınlatma parçası olarak görünecektir. aydınlatma genellikle geniş lens açısı ile ölçülür bu yüzden mercek açısı f-sayısını etkileyebilir.

Lensler ve Türleri: Sabit lensler, değişken ve zoom lensler vardır.
Adından da anlaşılacağı gibi sabit lens, tek mm veya açı ayarı vardır.
Değişken objektif, açılar elle ayarlanabilir.
Zoom lens değişken lense benzer, ancak uzaktan da kontrol edilebilir. Bir bilgisayar tarafından kolay kurulumu mümkündür ve kamera lens ayarını yapmaya izin verir.
İris: iris sensöre ulaşacak ne kadar ışık olacağını ayarlar. manuel iris kontrolü, DC otomatik iris ve p-iris lensler vardır. iris alan derinliğini etkiler. uzun alan derinliğini açılış iris daha küçük. Sahne çok karanlık olduğunda mercek iris açılır ve görüş alanı azalır. Bu yakın ya da uzak odak olmayan bazı alanlarda anlamına gelir.
Manuel iris, manuel olarak ayarlanabilir ve sahne beklenen ne kadar ışık olduğuna bağlıdır. Bir manuel iris lens genellikle küçük bir ışık farklılıklar kapalı kameralarla kullanılır.
DC otomatik iris lens genellikle açık kameralarla kullanılır. Geceleri iris açılır ve parlak güneş ışığı olduğu zaman iris kapanır.

Odak: IP kameranın odak lensini ayarlayarak veya uzaktan lens ve sensör (arka odak) arasındaki mesafeyi ayarlayarak ya ayarlanabilir. Lensler sabit bir odak (yani değiştirilemez) ya da manuel odak olabilir. “Arka odak” objektif bir parçası değildir, fakat genellikle objektif özellikleri ile listelenir. Bu çok daha kolay kurulum yapılır ve çok güzel bir özelliktir. Odak kamera yerine, bilgisayarda ayarlanabilir. Yeni Sony ve Samsung kameralarının çoğu bu özelliğe sahiptir.
IR Lensler: Lensler doğru odaklama ve büyütme elde etmek ışığı büker. Yanlış tip lens kullanıldığı zaman kızılötesi ışık görünür ışıktan daha farklı bir açıyla bükebilir. IR düzeltilmiş lens odak farkı dengeler ve çok daha net bir görüntü sağlar. Bu yüksek çözünürlükte daha belirgindir. Bir megapiksel IP kamera sistemi kullanmayı planlıyorsanız, o zaman IR tipi lens aldığınızdan emin olun.

Geniş dinamik alan:Eğer zorlu aydınlatma koşullarında bir alanı görüntülemek gerekliyse iyi geniş dinamik aralık (WDR) sağlayan bir kamera seçmek için en iyisidir. Eğer büyük bir pencere ile bir lobi görüntülemek , ya da daha fazla ışık kontrolü gerekliyse WDR sağlayan bir kamera gerekir. Geniş dinamik aralık yeni model kameralar için daha fazla geliştirilmiştir. WDR dB cinsinden ölçülür. Eski kameralar WDR yaklaşık 50 dB sağlanır ve yeni kameralar da 120 dB üzerinde sağlar. Bu özellik için daha fazla ödemek zorunda değilsiniz Birçok durumda, sadece doğru kamerayı seçmek yeterli olacaktır.

1080p-logoKare hızı(FPS)
Çoğu megapiksel kamera oldukça iyi kare hızlarını (FPS) destekler. Peki, ne kadar FPS gereklidir. Eskiden insanlar en az 30 fps ihtiyacı olduğunu söylerdi. Bu, tabii ki pek çok uygulamada doğru değildir.Bazı videolarda 10 fps’de çok düzgün olabilir. Yüksek FPS çok hızlı hareket görmek gerektirdiği özel durumlarda gerekli olabilir, ancak çoğu durumda kare hızını azaltarak bant genişliği ve depolama alanından tasarruf edebilirsiniz .
Bazı durumlarda, kare hızı azaltılmalıdır. Örneğin, kare hızları çok yüksek çözünürlüklü kameralar (3 Megapiksel üzerinde ) düşük olma eğilimindedir. çoğu uygulama için 7 FPS bile çok kötü değildir. Kare hızı da çok düşük ışık koşullarında etkilenebilir. Düşük FPS çoğu kameraların düşük ışık performansını artırabilir.

Ses
Ses kabiliyeti olan Ip kameralar  bazı uygulamalarda çok önemli olabilir. Ayrıca polis sorgu odaları gibi uygulamalarda ses gerektirir. Bu durumda ses giriş yeteneğine sahip bir kamera gerekir. Ayrıca mikrofon yerleşik bir bir kamera seçin.

IP kamera sistemleri ile ilgili özelliklerini size aktarmaya çalıştım, artık sizin için doğru IP kamera sistemini seçebilirsiniz. özelliklerden önce, uygulama ve hedefleri bildiğinizden emin olun. Sorularınız varsa, her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. çözünürlük, düşük ışık hassasiyeti ve objektif olarak kamera özellikleri kameranızı seçerken önemli faktörlerden bazıları dikkate almalısınız.